Pocenie się skóry głowy – przyczyny i leczenie

Na początek warto sobie uświadomić, że gruczoły potowe, obok jelit i dróg moczowych, są odpowiedzialne za eliminację toksyn z ludzkiego organizmu. Pełnią więc bardzo istotną funkcję.

W skórze każdego człowieka znajduje się około 2 milionów gruczołów potowych, które można podzielić na ekrynowe i apokrynowe. Te ostatnie odpowiadają za zapach naszego ciała. Jest on wzmacniany przez wydzielinę pochodzącą z gruczołów łojowych, która miesza się z wydzieliną gruczołów apokrynowych. Z kolei gruczoły ekrynowe odpowiadają za produkcję potu, zwilżającego skórę i utrzymującego jej lekko kwaśny odczyn. W ten sposób zapobiegają rozwojowi niechcianych grzybów lub bakterii.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w ciągu doby wydalamy od 800 do 1250 ml potu. Ilość ta może ulec zwiększeniu w przypadku obfitych potów. Występują one m.in. w przypadku wysokiej temperatury, stresu lub spożycia mocno przyprawionych potraw. Warto jednak pamiętać, że łój pełni też funkcję ochronną dla naszego ciała. Jeśli w ludzkim organizmie znajduje się prawidłowa ilość łoju, to skóra będzie dobrze nawilżona, a włosy błyszczące. W przypadku nadmiernej jego ilości (co jest szczególnie widoczne w okresie dojrzewania, kiedy pojawiają się kłopoty z cerą i włosami), koniecznie jest zastosowanie kosmetyków o właściwościach ściągających. Ich zadaniem jest modyfikacja ilości produkowanego i wydzielanego łoju.

Jednym z objawów nadmiernej produkcji łoju jest pocenie się skóry głowy. Dochodzi do niego w rozmaitych sytuacjach, m.in. podczas jedzenia gorących i wyjątkowo pikantnych posiłków. Może to też mieć związek z tzw. patologiczną potliwością smakową lub zespołem usznoskroniowym, który po raz pierwszy został opisany przez polskiego neurologa Lucjana Freya. Pierwsze schorzenie charakteryzuje się nadmierną potliwością skóry głowy, wynikającą z zaburzeń w ośrodkowym lub w autonomicznym układzie nerwowym. Może być również pozostałością po komplikacjach szyjnych bądź piersiowych związanych z sympatektomią. Z kolei zespół Freya odznacza się przekrwieniem głowy i szyi oraz ogromnym poceniem w tych okolicach. Nadprodukcja łoju wynika w tym przypadku z nieprawidłowego odruchu żucia – zamiast produkcji śliny organizm wydziela za dużo potu.

Pocenie się skóry głowy może też wynikać ze schorzeń na tle hormonalnym. Równie częstą przyczyną jest nieodpowiednia dieta, stres bądź podeszły wiek oraz związana z nim menopauza. Nie wspominając już o stresującym trybie życia. Jeśli więc u kogokolwiek pojawi się nagłe nadmierne pocenie głowy, warto przeanalizować swój dotychczasowy styl życia. Szczególną uwagę należy zwrócić na spożywane posiłki (ich ilość, jakość i różnorodność), aktywność fizyczną oraz oddziaływanie czynników stresogennych.

W jaki sposób można walczyć z poceniem skóry głowy? Istnieje co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany stylu życia. W naszej diecie winno się znaleźć więcej warzyw i owoców bogatych w witaminy. Warto też sięgnąć po preparaty, które zawierają lecznicze minerały, zioła i witaminy. Raz w tygodniu można nałożyć na włosy kompres z takich roślin, jak łopian, mięta, nagietek, palczatka, rumianek, skrzyp, tymianek, pokrzywa czy wawrzyn. Korzystne działanie maja również olejki aromatyczne przyrządzone na bazie bazylii, bergamoty, eukaliptusa, geranium, jałowca, łopianu, lawendy, nagietka, mięty pieprzowej, pomarańczy, rozmarynu, rumianku, róży, tymianku lub szałwii lekarskiej. Świetne rezultaty daje też płukanie włosów w wodzie z dodatkiem oleju rycynowego. Wystarczy jedna łyżka na szklankę wody.

W walce z poceniem się skóry głowy niezmiernie przydatne są również odpowiednie kosmetyki. Chcąc się pozbyć tej nieprzyjemnej dolegliwości warto sięgnąć po środki łagodne i naturalne. W tej roli dobrze sprawdzają się kosmetyki organiczne, które nie podrażniają skóry. Natomiast zupełnie odwrotny efekt przynoszą preparaty do skóry tłustej lub zbyt suchej. W przeważającej mierze są w nich zawarte szkodliwe chemikalia, które nie tylko podrażniają skórę głowy, ale i zatykają ujścia gruczołów.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobór odpowiednich kosmetyków pod okiem profesjonalnego stylisty. Tylko on może ocenić, które preparaty nadają się do naszej skóry i które pomogą zwalczyć problem z jakim się borykamy. Zrozumiałe jest przy tym, że wspomniane preparaty nie znajdują się w normalnej sprzedaży, w związku z czym można je dostać na specjalne zamówienie (np. przez Internet) lub też trzeba się po nie udać do apteki bądź profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Jeśli jednak pocenie skóry głowy ma inne przyczyny, należy skonsultować się z lekarzem lub z trychologiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które nie mogą zwalczyć pocenia skóry głowy pomimo odpowiedniej pielęgnacji. Warto przy tym wiedzieć, że leczenie nadmiernego pocenia powinno mieć charakter przyczynowy.

Be the first to comment on "Pocenie się skóry głowy – przyczyny i leczenie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*